Praha

Národní archiv
Knihovna Národního archivu, Archivní 2257/4, 149 00 Praha 4 (mapa)
https://www.nacr.cz/dalsi-akce/mezinarodni-den-archivu

U příležitosti Mezinárodního dne archivů pořádá Národní archiv výstavu zaměřenou na osobnost prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína.
Představíme vám výběr archiválií z fondů Národního archivu, které obsahují reakce na atentát a jeho vyšetřování, ukázky dobového tisku ze Sbírky novin a publikace z fondu knihovny.
Výstava bude přístupná 9. června 2023 od 9:00 do 14:00 v Knihovně Národního archivu, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout také panelovou výstavu Krása šlechtických exlibris a supralibros.


Archiv bezpečnostních složek
Branické náměstí 2, Praha 4 (mapa)
www.abscr.cz

Den otevřených dveří Archivu bezpečnostních složek – Praha – Braník

V rámci komentovaných prohlídek budete moci navštívit pro veřejnost jindy nepřístupná místa, nahlédnete „pod pokličku“ práce archivářů a zažijete mnohá překvapení. Zavedeme Vás nejen do depozitářů, ale seznámíte se i s činností jednotlivých pracovišť.
Komentované prohlídky: Ve 14, 15, 16 a 17 hodin. V případě dostatečného zájmu může být v 15:30 nebo v 16:30 hodin vypravena i speciální dětská prohlídka. Skupiny se mohou objednat i v jinou hodinu. Dopoledne je vyhrazeno školám.

Během Dne otevřených dveří bude k vidění také komiksová výstava Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století. Výstava vychází ze stejnojmenné knihy, oceněné v roce 2012 cenou Muriel za nejlepší komiksovou knihu roku. Obě vznikly ve spolupráci ÚSTR, neziskové organizace Post Bellum a několika českých a slovenských výtvarníků. Poutavé komiksové příběhy, vytvořené na základě vyprávění pamětníků, zaznamenaných v letech 2001–2011, přenesou diváky (a čtenáře) na válečnou frontu, do koncentračních táborů, komunistických kriminálů i do prostředí Státní bezpečnosti.
Od 18 hodin v naší zasedací místnosti vystoupí historik ÚSTR, Mgr. Libor Svoboda, PhD. s přednáškou, která bude zaměřena na jeden z příběhů, který najdete na prezentované výstavě „Ještě jsme ve válce“. Seznámí Vás s osudem Václava Jakeše, muže, který za dramatických okolností unikl v říjnu 1951 zatčení a téměř 15 let se skrýval před Státní bezpečností. Na místě nebudou chybět k tomuto případu ukázky originálních archiválií.